Президія ФПУ на засіданні 24 червня 2021 розглянула питання   проведення другого засідання Ради ФПУ 30 червня ц.р. і схвалила План заходів, спрямованих  на недопущення просування законодавчих ініціатив щодо звуження прав найманих працівників та їх представників. У ході обговорення йшлося про те, що 28 травня 2021 року рішенням парламентського Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Верховній Раді України було рекомендовано прийняти за основу проекти законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження па підприємницьку діяльність» (реєстр. № 5371 від 13.04.2021) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо дерегуляції трудових відносин» (реєстр. № 5388 від 16.04.2021).

Федерація профспілок України неодноразово наголошувала на неприпустимості розгляду зазначених законопроектів, оскільки ними під гаслами нібито стимулювання економіки, забезпечення балансу інтересів працівників і роботодавців, залучення інвестицій, порушуються фундаментальні права людини: трудові права та право на об’єднання у профспілки. Положення цих законопроектів звужують трудові права та гарантії працівників, визначені законодавством про працю, та позбавляють працівників середнього та малого підприємництва індивідуального та колективного захисту від свавілля роботодавця. Створюють передумови для впровадження рабської праці та усунення профспілок від представництва та захисту трудових прав працівників.

Це робиться всупереч Конституції України (ст. 22, 36, 43) та міжнародним актам, ратифікованим Україною.

Президія ФПУ рішуче засудила подібні ініціативи, схваливши текст Заяви щодо зареєстрованих у Верховній Раді України законодавчих ініціатив влади, спрямованих на «дерегуляцію» трудових відносин, яку направлено Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, СПО сторони роботодавців, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, національному координатору МОП в Україні, керівникам парламентських фракцій та груп, представникам ФПУ у Верховній Раді України. Також відповідні звернення направлено до Міжнародної організації праці, Міжнародної конфедерації профспілок та глобальних профспілок.

Негативну оцінку цим законопроектам надав Спільний представницький орган об’єднань професійних спілок на національному рівні, визначивши заходи протидії законодавчим ініціативам влади у сфері трудових відносин, які звужують права працівників та профспілок.

По матеріалам прес-центру ФПУ

Жовтень 2021