
У столичному Будинку спілок відбулась робоча зустріч представників Мінекономіки зі сторонами соціального діалогу щодо наближення позицій відносно редакції законопроєкту «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі». Цей захід проводився на виконання доручення Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України Любченка О.М. за результатами його зустрічі з профспілками 20 липня 2021 року. На зустрічі обговорювалися пропозиції сторін соціального діалогу щодо останньої (станом на 19.07.2021) редакції Мінекономіки до законопроєкту «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», яку було отримано для офіційного опрацювання.
На зустрічі були присутні група експертів Мінекономіки на чолі з заступником генерального директора директорату розвитку ринку праці та умов оплати Ю.Кузовим, група фахівців на чолі з в.о. Голови Державної служби України з питань праці І.Дегнерою, заступник Голови СПО роботодавців, Голова Федерації металургів України С.Біленький, директор Департаменту дерегуляції підприємницької діяльності ФРУ Н.Гостєва, фахівці Державної регуляторної служби та інші фахівці.
Від СПО об’єднань профспілок на зустрічі були присутні Голова СПО, Голова ФПУ Г.Осовий, заступник Голови ФПУ В.Андреєв, Голова профспілки металургів і гірників України О.Рябко, очільники та спеціалісти українських профспілок.
Відкриваючи зустріч, Г.Осовий зазначив, що сторони соціального діалогу, перш за все, мають визначити, наскільки законопроєкт відповідає вимогам міжнародних, європейських стандартів безпечної праці, охорони праці та забезпеченню гідних умов для працівників. «Ми маємо бути впевнені, що всі три сторони знайшли тут взаєморозуміння. І що сам законопроєкт відповідає цьому завданню», – підкреслив він.
О.Рябко у своєму виступі наголосив на тому, що запропонований законопроєкт може погіршити умови забезпечення охорони праці на великих підприємствах, яких чимало саме в металургійної галузі. Він зазначив, що не можна за рахунок безпеки праці, за рахунок здоров’я та життя працівників розвивати промисловість, отримувати прибутки.
Взагалі Сторона профспілок висловила свою позицію про чергове непогодження законопроєкту і в цій редакції, озвучила основні зауваження до нього, наголосила на загрозах і неприпустимих ризиках, які можуть виникнути у разі прийняття.
С.Біленький, інші представники сторони роботодавців також заявили про непогодження законопроєкту в такій редакції, висловили свої основні зауваження, відмітили норми, які призведуть до значного навантаження та посилення тиску на бізнеси.
Про суттєві недоліки законопроєкту наголосили і фахівці Державної регуляторної служби. Вони відмітили, що не проведено аналіз регуляторного впливу введення нових норм, а також не проведено дослідження впливу відміни норм чинного законодавства у сфері охорони праці, які пропонуються законопроєктом, регулювання діяльності інспекції праці тощо без належних обґрунтувань, розрахунків та можливих негативних наслідків, як для бізнесу, так і для працюючих.
А ось Юрій Кузовой від Мінекономіки наполегливо відстоював свою позицію і редакцію цього законопроєкту, однак не заперечив проти подальшого обговорення позицій сторін соціального діалогу та пошуку шляхів узгодження цих позицій.
Сторона роботодавців та Державної регуляторної служби підтримали ініціативу СПО об’єднань профспілок щодо необхідності активізації соціального діалогу і кращого узгодження позицій щодо законопроєкту «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», а також направлення звернення до Кабінету Міністрів України щодо перенесення терміну подання цього законопроєкту з вересня цього року щонайменше на півроку вперед.