Антисоціальні реформи, законодавчі ініціативи, що руйнують систему соціальних гарантій працюючих громадян, наступ на права профспілок, вкрай недбале ставлення влади до прописаних у Конституції обов’язків щодо забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя – все це призвело до передбачуваного соціального вибуху. Наразі його ударна хвиля шириться країною.

На площі Конституції та прилеглих до неї вулицях столиці сьогодні знову було багатолюдно: тривала профспілкова акція протесту, не роз’їхались по домівках налаштовані на подальшу боротьбу за свої права підприємці. Серед мітингувальників був і загін представників Профспілки металургів і гірників України. Його очолював голова ПМГУ О.Рябко, який, поряд з іншими лідерами національного профспілкового руху, виступив з трибуни та озвучив принципову позицію нашої Профспілки.

Відстоюючи в першу чергу права та гарантії працівників вітчизняного гірничо-металургійного комплексу, ПМГУ підтримує головні вимоги до влади, висунуті Федерацією профспілок України. Загалом їх сім:

1. Забезпечити в умовах карантину конституційне право на працю кожному громадянину. Зберегти та примножити робочі місця в реальному секторі економіки, промисловості, підприємництві. Ухвалити закони на підтримку працівників, підприємців та безробітних в умовах пандемії шляхом надання кредитів, компенсацій економічних втрат, забезпечення соціальної підтримки.

2. Підвищити у Держбюджеті-2021 розміри державних соціальних стандартів і гарантій до законодавчо гарантованого рівня, встановити мінімальну заробітну плату на рівні 6000 гривень з 1 січня та 6500 гривень – з 1 липня 2021 року.

3. Забезпечити в Держбюджеті-2021 достатнє фінансування бюджетних галузей відповідно до норм галузевих законів задля реального підвищення заробітної плати медикам, освітянам, недопущення замороження зарплати держслужбовцям. Забезпечити кожного працівника необхідними засобами захисту від коронавірусної хвороби, а громадян – безкоштовним тестуванням.

4. Зупинити просування у Верховній Раді законопроєктів, які порушують трудові та соціально-економічні права та інтереси працівників, посилюють фіскальне навантаження, руйнують систему соціального захисту. Спрямувати їх на попереднє обговорення на площадку соціального діалогу, зокрема, Національну тристоронню соціально-економічну раду.

5. Не допускати зростання цін на енергоносії та тарифів на комунальні послуги під час дії карантину з метою запобігання подальшому зубожінню населення.

6. Погасити заборгованість у майже 4 мільярди гривень з виплати заробітної плати. Запровадити економічну відповідальність за затримку виплат працівникам, створити гарантійну установу для погашення боргів збанкрутілих підприємств.

7. Зупинити тотальний наступ на права профспілок, покласти край рейдерству профспілкового майна.

Попри складнощі, пов’язані із пандемією коронавіруса та карантинними обмеженнями, до профспілкової кампанії спротиву з осередком у Києві долучилися і в регіонах. Обласні профспілкові об’єднання обрали для цього формат інформаційного пікетування. Вони встановили у людних місцях намети і розповідали всім зацікавленим про причини масового виступу профспілок та їхні вимоги, роздавали друковані матеріали, привертали увагу до гострих соціальних проблем сьогодення за допомогою плакатів та транспарантів. У Запоріжжі та Харкові активну участь у таких інформаційних пікетуваннях взяли й активісти ПМГУ.

Виступ голови ПМГУ Олександра Рябка

Січень 2021